ПРОГРАМА „ЗДРАВИ ДЕЦА” - ПРОЦЕДУРА
Определяне на подходящ осиновяващ
Дирекция „Международна правна закрила на детето и международни осиновявания“ проучва вписаните в регистрите деца и осиновяващи за възможността за осъществяване на осиновяване, изготвя доклади и ги представя пред Съвета по международно осиновяване за обсъждане и приемане на решения.
В срок 60 дни от вписването на децата в регистъра Съветът по международно осиновяване разглежда кандидатурите за определяне на подходящ осиновяващ съобразно поредността на вписване на осиновяващите в регистъра, изразените от тях предпочитания, както и обстоятелствата от значение за интереса на детето. Докладите за децата се разглеждат от съвета по реда на вписването и се съпоставят с данните от докладите на осиновяващите и условията, съдържащи се в разрешенията. За определяне на осиновяващ съветът обсъжда всички подходящи кандидатури. При вземане на решение за определяне на подходящ осиновяващ съветът се ръководи освен от съответните критерии и от възможностите на осиновяващия да осигури физическо, психическо и социално благополучие на детето, както и от информацията за личността на осиновяващия и другите обстоятелства от значение за осиновяването. Преценката се извършва на основание докладите за осиновяващите, изготвени от съответните компетентни органи. Решението се отразява в протокола от заседанието и съдържа данни за детето и за осиновяващия и кратки мотиви. Когато съветът констатира съответните обстоятелства, уведомява министъра на правосъдието за необходимостта от предприемане на специалните мерки за осиновяване.
За взетите от съвета решения се изготвя доклад до министъра на правосъдието с предложение за определяне на подходящ осиновяващ. Докладът съдържа информация и за децата, за които е необходимо предприемане на специални мерки за осиновяване. Министърът определя или мотивирано отказва да определи предложения от съвета подходящ осиновяващ, ако при определянето му не са спазени съответните изисквания. При отказ съветът отново обсъжда доклада за детето. При определяне на предложения от съвета подходящ осиновяващ министърът подписва удостоверение за даване на ход на процедурата по осиновяване.
Ако определеният подходящ осиновяващ е с обичайно местопребиваване в държава, страна по Хагската конвенция, на централния орган на приемащата държава и на акредитираната организация се изпраща удостоверение за даване ход на процедурата по осиновяване, доклад за детето и удостоверение за идентичност със снимка в цял ръст. При необходимост могат да бъдат предоставени и видеозаписи и други материали относно детето.
В двумесечен срок от получаване на удостоверението от централния орган на държавата по обичайно местопребиваване на осиновяващия в Министерството на правосъдието следва да постъпи уведомление за съгласие или несъгласие за даване ход на процедурата по осиновяване на конкретното дете. В същия срок в Министерството на правосъдието чрез централния орган или акредитираната организация следва да постъпят и писмено съгласие или отказ на осиновяващия за осиновяването. Съгласието се дава с декларация с нотариална заверка на подписа, която съдържа изявление на осиновяващия, че е запознат със здравословното състояние на детето и последиците от осиновяването, изявление за осъществен контакт с детето и изявление за съгласие за започване на съдебно производство. Към нея се прилагат:
1. декларация от осиновяващия с нотариална заверка на подписа, че детето няма да бъде подлагано на експериментално лечение и че приживе части от тялото му няма да бъдат използвани за донорски цели;
2. декларация по чл. 89, ал. 6 СК;
3. документ за платена държавна такса
4. документ, удостоверяващ, че компетентен орган в държавата по обичайно местопребиваване на осиновяващия ще осъществява следосиновително наблюдение на конкретно дете в продължение на 2 години от допускане на осиновяването.
Документите, изготвени в чужбина, се представят с поставен апостил, се представя в оригинал и в превод на български език, заверен от Министерството на външните работи на Република България. По изключение двумесечният срок може да бъде удължен с един месец на основание подадена молба до Министерството на правосъдието поради обстоятелства, възпрепятстващи даването на съгласие или несъгласие за осиновяването. Молбата се подава преди изтичане на двумесечния срок.
В двумесечен срока осиновяващият е длъжен да осъществи личен контакт с детето с продължителност не по-кратка от 5 дни. Ако контакт с посочената продължителност не може да се осъществи поради заболяване, финансови затруднения, неотложни служебни ангажименти или затруднения в уреждането на пътуването, осиновяващият представя декларация с нотариална заверка на подписа, съдържаща изявление, че приема риска за произхода и бъдещото физическо и психическо състояние и развитие на детето, и посочва причината. В тези случаи контактът с детето може да се осъществи от единия от съпрузите и/или да бъде по-кратък. Осиновяващият чрез централния орган или акредитираната организация уведомява писмено Министерството на правосъдието за осъществяването на контакта не по-късно от 7 дни преди заявения период. Министерството на правосъдието в зависимост от характеристиките на детето може да изиска контактът освен от преводач да бъде подпомогнат и от съответен специалист на акредитираната организация. Министерството на правосъдието съдейства за осъществяването на контакта, като:
1. уведомява писмено ръководителя на специализираната институция или услуга от резидентен тип, където е настанено детето, или съответната регионална дирекция за социално подпомагане за дете, настанено в приемно семейство, за периода, през който ще се осъществи контактът, и лицата, които ще участват;
2. указва на ръководителя на специализираната институция, че следва да информират социалния работник, водещ случая на детето, за предстоящия контакт, който предоставя писмена информация на Министерството на правосъдието кога, между кои лица и в каква обстановка е протекъл контактът, включително всяко друго обстоятелство от значение за процедурата по осиновяване.
Съгласие на министъра на правосъдието за извършване на осиновяване.
Изпращане на молбата за осиновяване в съда
В 14-дневен срок от постъпване на съгласието за осиновяване и съпътстващите документи или след отстраняване на недостатъци по тях министърът на правосъдието дава съгласие за осиновяването.
Министърът на правосъдието отказва да даде съгласие при: 1. установяване на обстоятелства, които не са в интерес на детето; 2. допуснати съществени нарушения в процедурата по осиновяването. Отказът на министъра се съобщава на осиновяващия и на централния орган или акредитираната организация и може да бъде оспорен по реда на Административнопроцесуалния кодекс. При отказ съветът отново обсъжда доклада за детето. Ако осиновяващият е дал съгласие за осиновяване, но в двумесечен срок от изтичане на срока не е постъпило уведомление за съгласие или несъгласие от централния орган, се предприемат действията за определяне на друг подходящ осиновяващ за детето.
В 7-дневен срок от уведомяване за дадено от министъра на правосъдието съгласие за осиновяването осиновяващият чрез акредитираната организация или централния орган подава молба за осиновяване до Софийския градски съд чрез Министерството на правосъдието. Към молбата се прилага документ за платена държавна такса съгласно Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по Гражданския процесуален кодекс. Министерството на правосъдието изпраща молбата и документите на детето и осиновяващия в съда в 7-дневен срок от получаване на съгласието за осиновяването от министъра на правосъдието. По досието на детето и преписката на осиновяващия се съхраняват копия.
Заверен препис от съдебното решение за допускане на осиновяването се представя в Министерството на правосъдието в 7-дневен срок от влизането му в сила – от осиновителя или представляващата акредитирана организация. Въз основа на влязлото в сила съдебно решение министърът на правосъдието в 14-дневен срок от представяне на съдебното решение издава удостоверение, че осиновяването е извършено в съответствие с Хагската конвенция, което се предоставя на осиновителя чрез акредитираната организация или централния орган.
Осиновителят чрез централния орган или чрез акредитираната организация на всеки 6 месеца представя в Министерството на правосъдието доклад за състоянието на детето до две години след осиновяването му, изготвен от съответния компетентен орган. Докладът трябва да отговаря на съответните изисквания.
Определяне на подходящ осиновяващ
Дирекция „Международна правна закрила на детето и международни осиновявания“ проучва вписаните в регистрите деца и осиновяващи за възможността за осъществяване на осиновяване, изготвя доклади и ги представя пред Съвета по международно осиновяване за обсъждане и приемане на решения.
В срок 60 дни от вписването на децата в регистъра Съветът по международно осиновяване разглежда кандидатурите за определяне на подходящ осиновяващ съобразно поредността на вписване на осиновяващите в регистъра, изразените от тях предпочитания, както и обстоятелствата от значение за интереса на детето. Докладите за децата се разглеждат от съвета по реда на вписването и се съпоставят с данните от докладите на осиновяващите и условията, съдържащи се в разрешенията. За определяне на осиновяващ съветът обсъжда всички подходящи кандидатури. При вземане на решение за определяне на подходящ осиновяващ съветът се ръководи освен от съответните критерии и от възможностите на осиновяващия да осигури физическо, психическо и социално благополучие на детето, както и от информацията за личността на осиновяващия и другите обстоятелства от значение за осиновяването. Преценката се извършва на основание докладите за осиновяващите, изготвени от съответните компетентни органи. Решението се отразява в протокола от заседанието и съдържа данни за детето и за осиновяващия и кратки мотиви. Когато съветът констатира съответните обстоятелства, уведомява министъра на правосъдието за необходимостта от предприемане на специалните мерки за осиновяване.
За взетите от съвета решения се изготвя доклад до министъра на правосъдието с предложение за определяне на подходящ осиновяващ. Докладът съдържа информация и за децата, за които е необходимо предприемане на специални мерки за осиновяване. Министърът определя или мотивирано отказва да определи предложения от съвета подходящ осиновяващ, ако при определянето му не са спазени съответните изисквания. При отказ съветът отново обсъжда доклада за детето. При определяне на предложения от съвета подходящ осиновяващ министърът подписва удостоверение за даване на ход на процедурата по осиновяване.
Ако определеният подходящ осиновяващ е с обичайно местопребиваване в държава, страна по Хагската конвенция, на централния орган на приемащата държава и на акредитираната организация се изпраща удостоверение за даване ход на процедурата по осиновяване, доклад за детето и удостоверение за идентичност със снимка в цял ръст. При необходимост могат да бъдат предоставени и видеозаписи и други материали относно детето.
В двумесечен срок от получаване на удостоверението от централния орган на държавата по обичайно местопребиваване на осиновяващия в Министерството на правосъдието следва да постъпи уведомление за съгласие или несъгласие за даване ход на процедурата по осиновяване на конкретното дете. В същия срок в Министерството на правосъдието чрез централния орган или акредитираната организация следва да постъпят и писмено съгласие или отказ на осиновяващия за осиновяването. Съгласието се дава с декларация с нотариална заверка на подписа, която съдържа изявление на осиновяващия, че е запознат със здравословното състояние на детето и последиците от осиновяването, изявление за осъществен контакт с детето и изявление за съгласие за започване на съдебно производство. Към нея се прилагат:
1. декларация от осиновяващия с нотариална заверка на подписа, че детето няма да бъде подлагано на експериментално лечение и че приживе части от тялото му няма да бъдат използвани за донорски цели;
2. декларация по чл. 89, ал. 6 СК;
3. документ за платена държавна такса
4. документ, удостоверяващ, че компетентен орган в държавата по обичайно местопребиваване на осиновяващия ще осъществява следосиновително наблюдение на конкретно дете в продължение на 2 години от допускане на осиновяването.
Документите, изготвени в чужбина, се представят с поставен апостил, се представя в оригинал и в превод на български език, заверен от Министерството на външните работи на Република България. По изключение двумесечният срок може да бъде удължен с един месец на основание подадена молба до Министерството на правосъдието поради обстоятелства, възпрепятстващи даването на съгласие или несъгласие за осиновяването. Молбата се подава преди изтичане на двумесечния срок.
В двумесечен срока осиновяващият е длъжен да осъществи личен контакт с детето с продължителност не по-кратка от 5 дни. Ако контакт с посочената продължителност не може да се осъществи поради заболяване, финансови затруднения, неотложни служебни ангажименти или затруднения в уреждането на пътуването, осиновяващият представя декларация с нотариална заверка на подписа, съдържаща изявление, че приема риска за произхода и бъдещото физическо и психическо състояние и развитие на детето, и посочва причината. В тези случаи контактът с детето може да се осъществи от единия от съпрузите и/или да бъде по-кратък. Осиновяващият чрез централния орган или акредитираната организация уведомява писмено Министерството на правосъдието за осъществяването на контакта не по-късно от 7 дни преди заявения период. Министерството на правосъдието в зависимост от характеристиките на детето може да изиска контактът освен от преводач да бъде подпомогнат и от съответен специалист на акредитираната организация. Министерството на правосъдието съдейства за осъществяването на контакта, като:
1. уведомява писмено ръководителя на специализираната институция или услуга от резидентен тип, където е настанено детето, или съответната регионална дирекция за социално подпомагане за дете, настанено в приемно семейство, за периода, през който ще се осъществи контактът, и лицата, които ще участват;
2. указва на ръководителя на специализираната институция, че следва да информират социалния работник, водещ случая на детето, за предстоящия контакт, който предоставя писмена информация на Министерството на правосъдието кога, между кои лица и в каква обстановка е протекъл контактът, включително всяко друго обстоятелство от значение за процедурата по осиновяване.
Съгласие на министъра на правосъдието за извършване на осиновяване.
Изпращане на молбата за осиновяване в съда
В 14-дневен срок от постъпване на съгласието за осиновяване и съпътстващите документи или след отстраняване на недостатъци по тях министърът на правосъдието дава съгласие за осиновяването.
Министърът на правосъдието отказва да даде съгласие при: 1. установяване на обстоятелства, които не са в интерес на детето; 2. допуснати съществени нарушения в процедурата по осиновяването. Отказът на министъра се съобщава на осиновяващия и на централния орган или акредитираната организация и може да бъде оспорен по реда на Административнопроцесуалния кодекс. При отказ съветът отново обсъжда доклада за детето. Ако осиновяващият е дал съгласие за осиновяване, но в двумесечен срок от изтичане на срока не е постъпило уведомление за съгласие или несъгласие от централния орган, се предприемат действията за определяне на друг подходящ осиновяващ за детето.
В 7-дневен срок от уведомяване за дадено от министъра на правосъдието съгласие за осиновяването осиновяващият чрез акредитираната организация или централния орган подава молба за осиновяване до Софийския градски съд чрез Министерството на правосъдието. Към молбата се прилага документ за платена държавна такса съгласно Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по Гражданския процесуален кодекс. Министерството на правосъдието изпраща молбата и документите на детето и осиновяващия в съда в 7-дневен срок от получаване на съгласието за осиновяването от министъра на правосъдието. По досието на детето и преписката на осиновяващия се съхраняват копия.
Заверен препис от съдебното решение за допускане на осиновяването се представя в Министерството на правосъдието в 7-дневен срок от влизането му в сила – от осиновителя или представляващата акредитирана организация. Въз основа на влязлото в сила съдебно решение министърът на правосъдието в 14-дневен срок от представяне на съдебното решение издава удостоверение, че осиновяването е извършено в съответствие с Хагската конвенция, което се предоставя на осиновителя чрез акредитираната организация или централния орган.
Осиновителят чрез централния орган или чрез акредитираната организация на всеки 6 месеца представя в Министерството на правосъдието доклад за състоянието на детето до две години след осиновяването му, изготвен от съответния компетентен орган. Докладът трябва да отговаря на съответните изисквания.